Poezi Foto
107.jpg image by dj_diamant
 Loti im


Loti im
bashkudhëtar besnik
në thellësinë e shpirtit
një zemër mbi shkëmbinj
për ty përplasa
një varg nuk zotëron fjalët e mia
dhe mendja mbushet det

Loti im
melaq i shpirtit
ëndrrën lart e poshtë
vetëm e shëtita
një botë të gjithë dashurinë time
nuk e zotëron
ndaj një e përgjithmonë
në ty u përmbyta.

letter_of_true_love.jpg love letter image by ladyblue68

 

 

                    

Hape zemrën të hyj mbrenda
mbylle shpejt se  u qmenda
dora shkruan zemra ndikon
ktheje letrën nese mendon


Ndëgjo zemrën time
po të thotë të vërtetën
se për ty jam gati
ta japë edhe jetën

Me pare e pa pare
du një vajz shqiptare
se parët i kamë vetë
atëhere jamë mbret

Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kamë në zemër mos harro

Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri


Moa qaj zemra ime
s'dua ti shohë sytë me lotë
ti me pate në dorën tande
po nuk dite mem mbajt

https://i102.piczo.com/view/2/t/x/p/r/7/e/h/j/j/9/5/img/i183085853_17087_3.jpg


Në kalendar ditët si shoh
unë vdes e ti jeto
si nuk frigohesh prej perendisë
ka me të mallku zjarri dashuris


Dashuria është akullore
që zemrën ta freskon
por është edhe zjarr
që zemrën ta pervlon


Nëse ndahem nga ti
do të qaj ditë e natë
do ta mallkoj nanën
që me lindi pa fatë


Buzët ti afrova
zemrën ta dhurova
e di qe s'gabova
që në ty u dashurova


Do të puthi ëmbël
që gjatë të më kujtosh
nëse ndonjë herë largohesh
përsëri të më kërkosh


Ti më bën akull
ti më bën zjarr
ti po më mbyt
ti po më ngjall

Kur bisedoj me të dashurën
krejt i harrojë
pa ty nuk vdes
as s'mund të jetoj

Në këtë natë të qetë
fryen një erë e lehtë
e kujtoj të dashurën
por në zemër me vretë


Pse të dua kaq shumë
unë as vetë se di
ndoshta me kanë dehur
puthjet qe mi dhurove ti

 

As tigri as luani
as deti as oqeani
as Drenoci në përgjithësi
nuk mund të me ndajn nga ti

Dashuria është detë
e ç'do kush mund të zhytet
por ai qe s'din te notoj
edhe mund të zhytet


Të dua të dua
deri sa të vdes
sa më do ti mua
përgjigjen e pres?


ç'ka donë me të thanë
ç'ka donë me të tregu
ç'ka donë më tepër
se fjalën të du

Dashuria fillon me puthje
e mbaron me lotë
ai që e ka provu
më nuk e duron dot


Nëse ke sy shiqom
nëse ke vesh ndëgjom
nëse ke shpirt sherom
nëse ke zemër dashurom

Fjala është fjalë
besa është besë
mos mendoni vajza
se dashuria është interesPa ty

Pa ty bota e humb kuptimin,
pa ty dielli e humb shkëlqimin,
pa ty dita më erësohet,
pa ty nata nuk kalohet,
pa ty ëndra nuk ëndërohet,
pa ty zemra më helmohet!!!

VETMIJA

Nëse je i vetmuar,
nëse je në mendime,
pyete zemrën tënde!
A e don zemrën time?
E kam një dëshirë,
është shumë e thjesht,
të isha afër teje,
tjetër s'kisha desht!

TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd  e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e  tradhëti

 

Nga ti pres
buzen te ma ofrosh
nga ti pres
zemren te ma dhurosh
Nga ti pres
fjalen shum te dua
ateher je i imi
dhe kurr nuk kam per te harruar.
Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,s`do t`rrije pa mua.
Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.
Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.
Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

Më ke humbur
Kur të kesh mall
dhe unë do t’kujtohem
mos qaj me lot
se unë ma s’të afrohem.
Ma ke vra kët zemër
më ke lan pa shpirt
më ke lan pa shpres
prej Dites kur je ik.
Loti më ka vra
sa se merr me mend
vendi yt bosh.
brenda shpirtit tem.
Ti me harrove mua ,
unë më s’të dua
fati s’punoi
për ty dhe për mua.
Tash s’ka mbet gja tjetër
veq të uroj sukses
qofsh e lumtur,
se mu më s’do më gjesh..!!


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FALJE NUK PRANOJ

Loti le të kthehet në gjakë
zemra ndash edhe le të plas
Letrat që i kamë shkruar për ty
le të digjën e të bëhen hi
se unë më nuk eksistoj për ty
Në ty isha tepër e dashuruar
mbas teje shumë gjëra kisha harruar
mirpo aspak nuk kisha pritur
se një ditë do të më kishe ikur
Për mua mos u brengos,vazhdoje jetën, se une c´tash kan gjet një tjetër
prej cdo ditë në ditë ajo   ma zgjat jetën,
në zemër ka të mbjellur dashurin.
Kam atë që më ledhaton
atë që me zemër më donë
që për mua vdes e mbaron.

 

 

 

 

 *****SEGZISTOJ PER TY***** 

u thane gjethet e shtatorit e rane para meje

perse valle un qe te desha tani jetoj larg teje
i kujtoj puthjet e tua qe ti mua mi dhurove
po perse valle nuk ma the shkakun qe larg meje shkove
pa ty e vetme po lotoj edhe pse te dua shum
lotet spo mundem ti ndaloj .
ta ndjej mungesen tende edhe ne gjum
edhe boten te ma falesh loti im prap do te pikoj
kur e din qe ne zemren tende une tani me

 

 

 

 

 

 

Mos jeto pa buzeqeshur...sepse dikush ne kete bote jeton nga buzeqeshja jote ...!